Nauka poza salą szkolną (out of classroom eduaction)

Chciałabym podzielić się doświadczeniami związanymi z edukacją poza klasą czyli:

 "Out of classroom education".

Nauka poza salą szkolną jest coraz popularniejszym trendem w Europie, o czym przekonałam się na moich  mobilnościach w ramach w projektu "Bądźmy dwujęzyczni! Uczmy nowocześnie!" . Poznałam różne aspekty i sposoby wprowadzania tego typu nauki.
Wyjście poza szkołę nie musi (choć może) być klasyczna wycieczką, nie musi być lekcją muzealną.

Spacer wokół szkoły metodą na naukę metodą CLIL.

Czasami proste, łatwo dostępne metody pozostają niewykorzystane...bo sa właśnie zbyt proste.
Na zajęciach artystycznych "Kraina multimediów", zgodnie z programem, realizuję projekt na temat krajobrazu dźwiękowego. W tym roku lekcje  z klasami 2c, 2d, 2a przeprowadziłam częściowo w formie spaceru wokół szkoły. Uczniowie mieli za zadanie zauważyć i opisać (ustnie) pejzaż dźwiękowy. Okazało się, że dostrzegają zupełnie nowe aspekty otaczającego ich świata.
Po powrocie do klasy uczniowie otrzymali karty zadań z podanym słownictwem angielskim dotyczącym odgłosów otoczenia. Ich zadaniem było krótkie opisanie spaceru.
Następnym etapem, zgodnie z harmonogramem "Krainy multimediów" było przygotowanie projektu "mapa dźwiękowa" . Zauważyłam, że uczniowie lepiej niż w poprzednich latach rozumieli zadanie i większość z nich nie miała problemu z wykonaniem go prawidłowo.

Przykładowy projekt uczennicy (metoda CLIL)

Przykładowy projekt uczniów wykonany w Prezi

Wycieczka do muzeum.

Lekcje muzealne od lat są ważnym uzupełnieniem edukacji w polskich szkołach, również w gimnazjum 81 / SP 363. Postanowiłam jeszcze bardziej zintegrować wycieczkę z programem nauczania. Jeden z projektów realizowanych w ramach zajęć artystycznych "Kraina multimediów" oparłam na współpracy w eTwinning i na wizycie w muzeum. 
Rezultaty tego projektu można oglądać na platformie Twinspace